O budowie włosa
Włos składa się z:
łodygi,
korzenia,
opuszka (cebulki),
ujścia torebki włosowej (por skórny),
gruczołu łojowego,/ otoczki włosa,
mięśnia przywłośnego,
część łączno-tkankowa torebki włosowej,
brodawki włosa.
Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna; w pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną, który nadaje kolor włosom, tłuszcze oraz związki mineralne.
Keratyna wytwarzana jest w naskórku i zbudowana m.in. ze związków siarki i azotu. Chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Melanina nadaje kolor włosom i skórze. Rozróżniamy dwa rodzaje barwnika: ziarnisty i rozproszony. Ziarnisty nadaje włosom ciemny odcień, a rozproszony jasny. Im więcej we włosach barwnika rozproszonego tym włosy są jaśniejsze. Melanina nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast rozpuszcza się w stężonych kwasach i zasadach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82os#Budowa
Włosy - nie zawsze mamy wpływ na to, jak wyglądają
Czy każda z nas może mieć piękne i długie włosy? To byłoby zbyt proste. Mamy spory wpływ na to w jakim będą stanie, ponieważ możemy używać dobrych kosmetyków i o nie dbać. Jednak nie mamy wpływu na grubość pojedynczego włosa ani na ich ilość. W dużej części to po prostu kwestia genów - nie każda z nas ma gęste i grube włosy o niskiej porowatości. To znaczy, ze nie należy o nie dbać? Wręcz przeciwnie - każdy typ włosów może wyglądać dobrze i zadbana fryzura zawsze będzie rzucać się w oczy. Nie warto po prostu na siłę utrzymywać zbyt długich włosów, wiele kobiet dużo lepiej wygląda w krótszych fryzurkach.
Stan włosów, a to co jesz
Piękne włosy to przede wszystkim zdrowe włosy. Kosmetyki to jedna strona medalu, ale na stan włosów i skóry bardzo duży wpływ ma nasza dieta. Jeśli palisz papierosy, stronisz od owoców i warzyw i lubisz fast foody - to nie dziw się, że twoje ciało nie wygląda idealnie. Składniki odżywcze, sole mineralne i witaminy - to wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też urodę. Włosy potrzebują dobrych tłuszczów, które znajdziemy w olejach roślinnych, witamin znajdujących się w warzywach oraz protein. Chcesz mieć piękne włosy? Zacznij nie tylko używać odpowiednich kosmetyków, ale również zdrowo się odżywiaj.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów to ostatnio całkiem modna sprawa. Pojawiają się na półkach drogeryjnych szampony i odzywki zawierające olejki, pojawiają się również same olejki. Jednak to trochę wyższa szkoła jazdy. Nie każdy olej nadaje się do każdych włosów. Poza tym warto spojrzeć na skład i porównać cenę - może się okazać, że czysty olej arganowy wyjdzie taniej, niż wypasiona odzywka, która zawiera jakieś małe ilości tego specyfiku. Zanim kupimy kosmetyk sprawdźmy jaki jest typ naszego włosa i jakie oleje będą dobre. Najpopularniejszy olej kokosowy nie jest dobry dla każdego - może wysuszać wysoko porowate włosy. Informacji o tym, jakie mamy włosy warto poszukać na specjalistycznych blogach.