Wymienniki ciepła - podział
Ze względu na sposób przepływu ciepła wymienniki można podzielić na dwie główne grupy ? wymienniki kontaktowe (w których dochodzi do kontaktu płynów) oraz bezkontaktowe (w których płyny nie mają ze sobą kontaktu).
Wymienniki bezkontaktowe można podzielić na rekuperatory (wymienniki przeponowe, z bezpośrednią wymianą ciepła), regeneratory (z pośrednią wymianą ciepła) oraz złoża fluidyzacyjne.
W rekuperatorach płyny oddzielone są ścianką (przeponą), w poprzek której zachodzi wymiana ciepła. Jeżeli w wymienniku takim nie zachodzi dodatkowa generacja ciepła są to rekuperatory proste. Istnieją również rekuperatory, w których po jednej ze stron dodatkowo wytwarzane jest ciepło (np. na drodze reakcji spalania lub reakcji jądrowej). Wymienniki takie nazywają się rekuperatorami z wytwarzaniem ciepła. Przykładem takich wymienników są np. reformery lub kotły płomienicowe. Rekuperatory proste są najczęściej spotykaną odmianą wymienników w przemyśle. Należą do nich np. wymienniki płaszczowo-rurowe lub wymienniki płytowe.
W regeneratorach płyny naprzemiennie przepływają tą samą drogą. Wymiana ciepła jest możliwa dzięki magazynowaniu ciepła w złożu porowatym, przez które przepływają płyny. Proces taki nie jest ciągły, ale składa się z fazy ciepłej (w której ciepło jest oddawane przez płyn ciepły) oraz fazy zimnej (w której ciepło jest oddawane do płyny zimnego). Ze względu na nieciągłość procesu oraz ograniczenia konstrukcyjne wymienniki te są rzadziej spotykane w przemyśle.
W złożach fluidyzacyjnych zachodzą procesy, które są kombinacją procesów zachodzących w rekuperatorach i regeneratorach23. Złoże takie składa się ze zbiornika wypełnionego cząsteczkami ciała stałego. Na dnie zbiornika znajduje się wlot gazu, który przepływa przez zbiornik i opuszcza go na górze. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości przepływu gaz zaczyna unosić cząsteczki ciała stałego do góry. Cząsteczki unoszą się w zbiorniku zachowując się jak ciecz. Zbiorniki mogą być dodatkowo wyposażone w wężownicę lub płaszcz chłodzący. Ruch ciepła w takich aparatach odbywa się od cząsteczek ciała stałego (jak w regeneratorach) do gazu, a następnie poprzez ściankę płaszcza lub wężownicy (jak w rekuperatorach). Złoża fluidyzacyjne stosuje się np. w procesie zgazowania węgla, wytwarzania węgla aktywnego, suszenia, prażenia rud, krakowania i syntezy benzyny23.
.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a
Kocioł na olej
Kotły olejowe to coraz częściej wykorzystywany rodzaj ogrzewania. Dlaczego z roku na rok taki rodzaj pieca możemy znaleźć w coraz większej liczbie obiektów? Co sprawia, że kotły olejowe stają się tak bardzo popularne? Taki rodzaj kotła ma przede wszystkim tą zaletę, że nie potrzebuje obsługi ze strony człowieka. Jest on automatycznie zaprogramowany. Niewątpliwie korzystnie z takiego rodzaju ogrzewania jest więc bardzo wygodne. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju kotły możemy znaleźć nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także i w innych obiektach. Nowoczesne technologie sprawiają, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele bardzo zaawansowanych urządzeń w tym zakresie.
Ogrzewanie w domach jednorodzinnych
W nowoczesnym budownictwie mamy do czynienia z pojawiającymi się ciągle na rynku nowinkami technicznymi. Występują one w wielu dziedzinach. Bardzo często takie innowacyjne instalacje pojawiają się w budownictwie jednorodzinnym. Przede wszystkim mają one sprawić, że mieszkańcy nie będą musieli poświęcać zbyt wiele czasu na ogrzewanie, a uzyskany efekt cieplny będzie dla nich zadowalający. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością osób myślących nad założeniem instalacji ogrzewania we własnym domu cieszą się piece olejowe czy ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne technologie pomagają nam w szybszym uzyskaniu komfortu cieplnego nawet podczas najmroźniejszych dni i niewątpliwie jest to zaleta takich rozwiązań.