Usługi świadczone w małym gabinecie dentystycznym
Niektórzy dentyści lubią pracować samodzielnie i zakładają małe gabinety dentystyczne. Pracują wówczas jako dentyści prywatni, a ich usługi zwykle są płatne. Dlatego prowadzenie małego gabinetu dentystycznego jest dla nich bardzo opłacalne i rentowne z uwagi na to, że ludzie zawsze posiadają jakieś problemy z zębami. Jednak na założenie małego gabinetu dentystycznego trzeba dostać pozwolenie i założyć go w odpowiednim miejscu, żeby móc cieszyć się ze sporej liczby pacjentów.
Dlatego w małym gabinecie dentystycznym świadczone są praktycznie wszystkie usługi dentystyczne, od samego przeglądu dentystycznego po usuwanie zepsutych zębów, które już nie nadają się do leczenia. Niektórzy dentyści posiadający małe gabinety zajmują się również wstawianiem protez.
o chirurgii szczękowo-twarzowej w Wikipedii
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa
Wygląd ogólny zębów człowieka
Wygląd ogólny
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka