Atrakcyjny wypoczynek w górach
Wiele osób na wakacje wybiera miejscowości górskie. Nic tu dziwnego, ponieważ to właśnie tam do wyboru mamy wiele atrakcji i ciekawych form spędzania czasu, takich jak wspinaczka. Jeśli marzymy, by sprawdzić swoje możliwości w tym zakresie oraz przeżyć przygodę, której nie zapomnimy przez długie lata, warto sprawdzić, gdzie można to zrobić i w jaki sposób sie do tego przygotować. Wakacje spędzone aktywnie i w ciekawy sposób będą dla nas najlepsze i na długo zapiszą się w naszej pamięci. W górach można oprócz tego wypocząć i zrelaksować się bez konieczności pamiętania o obowiązkach domowych lub pracy. W takim miejscu zawsze znajdzie się coś ciekawego, co wypełni nam wolny czas.
Co warto robić podczas wakacji w górach?
Wakacje w górach? To z pewnością świetny pomysł! Jak jednak zorganizować czas na miejscu, by się nie nudzić? Możliwości jest tutaj bardzo dużo. Można tutaj oczywiście oddać się relaksowi w zaciszu pięknej przyrody, ale z pewnością świetnym pomysłem będzie także wspinaczka górska, która dostarczy nam mnóstwa wrażeń i emocji. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto pamiętać, by zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria oraz skorzystać z pomocy instruktora, jeśli nie mamy żadnego doświadczenia. Najważniejsze w takich atrakcjach jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego każdy z nas powinien o nie zadbać. Góry mogą być dla nas najlepszym wyborem wakacyjnej podróży, więc dobrze jest sprawdzić, co możemy tam robić.
Kwestia ryzyka
W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).
Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.
Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.
Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko