Awaria w sprzęcie budowlanym
Bardzo często w przypadku takich maszyn roboczych, jak koparki czy spycharki mamy do czynienia z sytuacją, w której prace wykonywane tym sprzętem są z dala od miejsca zamieszkania właściciela tego urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza robót wykonywanych na przykład podczas budowania autostrad i tak dalej. Wtedy awaria jest dużym problemem, zwłaszcza z tego powodu, że często tak zwane szybkie trasy są budowane z dala od zabudowań. Hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych coraz częściej jest usługą dostępną na telefon, co znacznie poprawia możliwość szybkiej naprawy. Jest to bardzo ważne szczególnie dla tych usługodawców, którzy muszą wykonywać prace w naglącym terminie.
Prosta prasa
Prasa hydrauliczna ? urządzenie techniczne zwielokrotniające siłę nacisku dzięki wykorzystaniu zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym (prawo Pascala).
Budowa i zasada działania
Prosta prasa hydrauliczna zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które są wypełnione olejem hydraulicznym i zamknięte szczelnymi tłokami. Cylinder roboczy ma zwykle znacznie większą średnicę S2 niż cylinder spełniający funkcję pompy S1. Jeśli działamy określoną siłą na tłok pompy F1, to na tłok roboczy działa znacznie większa siła F2.
Tłok pompy o powierzchni S1, na który działa siła F1, wywołuje w układzie ciśnienie p:
p=\frac F_1 S_1
Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie to rozprzestrzenia się po całej objętości cieczy i działa także na tłok roboczy o powierzchni S2 wywołując siłę F2
F_2=pS_2=\fracS_2 S_1 F_1
Z powyższego wzoru wynika, że siła działająca na tłok roboczy jest tyle razy większa od siły działającej na tłok pompy ile razy powierzchnia tłoka roboczego jest większa od powierzchni tłoka pompy.
W prasie hydraulicznej jest spełniona zasada zachowania energii. Praca wykonana przez tłok pompy (ten o mniejszej powierzchni) jest równa sile F1 pomnożonej przez przesunięcie, które z kolei jest tyle razy większe od przesunięcia tłoka roboczego, ile razy przekrój tłoka roboczego jest większy od przekroju tłoka pompy. Praca wykonana przez tłok roboczy jest więc taka sama jak praca tłoka pompy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prasa_hydrauliczna
Praktyczny sposób na uzyskanie pożądanych właściwości sprzętu
Gdzie możemy spotkać na przykład pompy hydrauliczne? Tego typu rozwiązania są stosowane właściwie w większości silników, ponieważ jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Na przykład na zasadach mechaniki hydraulicznej opierają się urządzenia związane z wykonywaniem robót podczas prac budowlanych, między innymi podczas tworzenia nowych dróg. Znajomość podstaw mechaniki jest wymagana do przeprowadzania napraw takich urządzeń. Bardzo często hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych to pojęcia, które możemy potraktować za synonimy, ponieważ wiele awarii tego sprzętu dotyczy właśnie usterek związanych z hydrauliką siłową.