Z Wiki o ciągu kominowym
Ciąg kominowy, spowodowany różnicą gęstości zimnego powietrza zewnętrznego i gorących spalin wewnątrz komina, wytwarza podciśnienie, wskutek czego do paleniska może być doprowadzona (zassana) niezbędna do spalania ilość powietrza. Projektowanie wymiarów komina polega na takim ustaleniu jego minimalnej wysokości i przekroju, żeby odprowadzić wszystkie spaliny oraz doprowadzić niezbędne do spalania powietrze (w przypadku palenisk o ciągu naturalnym).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komin
Syndrom chorego budynku- Wikipedia
Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).
Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku
Wentylacja w przeciętnym domu
Wentylacja to obieg powietrza w budynku, bez niej ciężko byłoby nam mieszkać w naszych domach czy mieszkaniach. W większości przypadku stosuje się wentylację grawitacyjną, gdzie powietrze dostaje się do budynku przez różne nieszczelności a uchodzi przez kratki wentylacyjne.
Nowoczesna wentylacja grawitacyjna jest dość dobra, zwłaszcza w połączeniu z dobrymi oknami i docieplonym budynkiem. Nie powoduje wtedy strat energii cieplnej, przez co ogrzewanie jest dużo bardziej wydajne. Przy dobrze działającej wentylacji nie trzeba też wietrzyć pomieszczeń.