Zobacz nasz poradnik
Warto wiedzieć
zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.
Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.
Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:
ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w
Własne oczyszczalnie wody
Przydomowe oczyszczalnie wody to dobry pomysł w przypadku każdego, kto jest właścicielem własnego domu i ma działkę, na której można zaaranżować taki projekt. Jest to świetne rozwiązanie, by zaoszczędzić na rachunkach za wodę, ale przede wszystkim wsparcie dla działań ekologicznych, mających na celu dbanie o zasoby wodne na świecie. Wody z roku na rok jest coraz mniej i jest to spowodowane zmianami klimatu, częstymi suszami, ale także działaniem człowieka. Jeśli postępowanie ludzi się nie zmieni, wody może wkrótce zabraknąć, a tego przecież nie chciałby nikt. Zamiast więc marnować ją niepotrzebnie, lepiej zainwestować w oczyszczalnie i wykorzystywać ją ponownie do wielu rzeczy. W ten sposób przyczynimy się do oszczędzania wody.
O deszczu
Deszcz ? opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm, opad taki nazywa się mżawką. Opad niesięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.
Duże krople wody (powyżej 8 mm) spadając ulegają rozpadowi. Deszcz może powstawać też z lodowych chmur wysokich, gdy opadające i ogrzane w pobliżu powierzchni Ziemi kryształy przekształcają się w krople wody, które mogą być wtedy duże lub małe w zależności od wilgotności względnej powietrza.
Intensywność deszczu klasyfikuje się jako: ?lekki opad?, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, ?umiarkowany opad? ? pomiędzy 0,25 a 0,75 cm wody na godzinę, ?silny opad? ? powyżej 0,75 cm wody na godzinę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz