Odkażanie ogniskowe
Odkażanie (dezynfekcja) to nic innego jak niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą środków fizycznych i chemicznych w celu wyeliminowania i zapobieganiu zakażeniom. Odkażanie dotyczy przede wszystkim środowiska zewnętrznego a jeżeli chodzi o ciało, jego zewnętrznej warstwy, jakim jest skóra. Odkażanie nie dotyczy wnętrza a tym bardziej jam ciała. Wyróżniamy odkażanie zapobiegawcze oraz ogniskowe. Odkażanie zapobiegające dotyczy tych elementów środowiska, jakie są narażone na zagrożenia zakażeniem. Odkażanie ogniskowe jest wykonywane, jako bieżące i końcowe. Odkażanie ogniskowe podejmowane jest w bieżącym miejscu, stykającym się bezpośrednio z zakażeniem. Odkażanie końcowe jest wykonywane w całym pomieszczeniu gdzie znajdowało się źródło zakażenia. Do odkażania środkami fizycznymi zaliczamy: działanie wysoka temperatura, bezpośrednie napromieniowanie promieniami słonecznymi, czyszczenie mechaniczne, wysuszanie. W odkażaniu wykorzystuje się także środki chemiczne. Używając środków chemicznych trzeba zachować szczególne środki ostrożności i stosować się do zaleceń producenta.
Usuwanie insektów
Odkażanie jest bardzo ważnym zabiegiem niszczącym zarazki w pomieszczeniach. Zazwyczaj odkaża się pomieszczenia zapobiegawczo, czyli na wszelki wypadek. Zdarza się jednak, ze na wskutek choroby zakaźnej jak i również po jej wyleczeniu przeprowadza się odkażanie z przymusu, obowiązkowo. Przed nierozpoczęciem odkażania należy wszelkie pomieszczenia na początku dobrze wyczyścić. Po wysprzątaniu pomieszczeń należy rozpylić specjalny środek odkażający. Przy chorobach zakaźnych najlepiej wykorzystywać świeżo przygotowany roztwór. Używając środków odkażających należy dokładnie stosować się, co do instrukcji obsługi podanej przez producenta środka. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego rozpylacza możemy użyć do odkażania pędzla, takiego jak do malowania ścian. Koniecznie należy pamiętać, aby nic nie pozostało w naszych pomieszczeniach, szczególnie chodzi tu o nawóz zwierząt. Nasz trud odkażania może okazać się daremny, gdy pozostaną odchody, ponieważ będą one dalej roznoszone przez wszelkiego rodzaju owady.
Dopadły cię pluskwy?
Środki chemiczne zwalczające owady to najlepszy sposób na to, by sobie poradzić z problemem. Jednak nie zawsze te dostępne w marketach będą wystarczające. Wszystko zależy od tego jakiego gatunku robactwo zalęgło się w twoim domu. Inaczej walczy się z mrówkami, inaczej z karaluchami, a inaczej z pluskwami. Te ostatnie są chyba najgorsze ze wszystkich - ich obecność odkryjesz zapewne w środku nocy, wcześniej zastanawiając się skąd masz tyle czerwonych śladów na ciele. Alergia jakaś, meszki, czy inne komary? Zapal w nocy światło, a więcej już nie zaśniesz. Żeby wygrać z pluskwami nastaw się na walkę długą lub spore koszty. Tutaj warto poszukać specjalistów od dezynsekcji!