zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowościPsychoterapia sensu stricto jest metodą z
W rozumieniu medycznym należy podzielić psychoterapię na dwie różniące się od siebie dziedziny pomocy psychologicznej ? ścisłą psychoterapię i poradnictwo psychologiczne (pomoc psychospołeczną). Psychoterapia sensu stricto jest metodą z wyboru w leczeniu m.in. zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna jest to mniej sformalizowane pomaganie ? tam, gdzie nie ma zdiagnozowanej (według ICD-10 i DSM-5) choroby ani zaburzenia, ale jednak pacjent potrzebuje czyjejś pomocy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
Psychoterapia - opis z Wikipedii
Istnieją tysiące różnych technik i form psychoterapeutycznych, czasem opartych o znacząco różne pojmowanie psychologii, etyki i metod pomocy. Większość polega na regularnych spotkaniach klienta lub grupy klientów z jednym lub kilkoma terapeutami. Wspólną cechą psychoterapii jest prymat metod psychologicznych, w odróżnieniu od leczenia psychiatrycznego, zorientowanego na metody medyczne i leki; przy tym, psychoterapia i medycyna mogą się nawzajem efektywnie uzupełniać.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
Psychoterapia i leki
Przez wielu lekarzy psychiatrów uważa, że psychoterapia to skuteczne uzupełnienie terapii farmakologicznej dla osób z różnymi zaburzeniami w tym schizofrenii. Wskazują oni na fakt, że leki działają jedynie tak długo jak są przyjmowane, mają wiele skutków ubocznych, które nie są obojętne dla przyjmującego je pacjenta. Terapia z psychologiem daje bardziej długotrwałe efekty.
Nie można jednak zastąpić leków psychoterapią, obie terapie powinny się wzajemnie uzupełniać i nie można dowolnie zdecydować o zaprzestaniu brania leków.