Prezentujemy ciekawy artykuł na temat
Dla kogo certyfikat SEP?
Czy warto wyrobić sobie tzw. certyfikat SEP? Cóż - to się może opłacać. W Polsce elektrycy nie są zbyt hojnie opłacani, jednak za granicą...to już inna sprawa. Jeśli myślisz o emigracji zarobkowej i nie chcesz wylądować na przysłowiowym zmywaku. Jednocześnie gdy masz jakieś pojęcie o prądzie, to warto zainwestować w szkolenie SEP. Już nawet podstawowy certyfikat daje spore możliwości. Wykształceni elektrycy są w stanie całkiem nieźle zarobić przy remontach domowych sieci elektrycznych lub przy ich montażu. Takie podstawowe szkolenie nie trwa zbyt długo i nie jest zbyt kosztowne.
Dobry elektryk to nie święty Graal
Elektrycy to nie sa tacy fachowcy jak wszyscy inni. Jeśli potrzebujemy kogoś do położenia gładzi, czy też gresu, to nie szukamy kogoś z uprawnieniami i certyfikatami. Ale z elektrycznością nie ma żartów! Ze względów bezpieczeństwa nie bierze pierwszego lepszego Zenka spod monopolowego, który wszystko potrafi - i kran naprawi, i płytki połozy i gładzie spierdoli. Cóż - domowa instalacja elektryczna to naprawdę nie jest zadanie dla pseudofachowców! Ale sprawa jest wbrew pozorom dość prosta. Poproś elektryka o pokazanie certyfikatu SEP. Jeśli zwiesi nos na kwintę, poburczy że po co komu papier, że on z prądem to sobie od dzieciństwa radzi, to przeproś grzecznie za fatygę i szukaj dalej. Te uprawnienia naprawdę o czymś świadczą - nie tylko będzie dobrze zrobione, ale przede wszystkim - bezpiecznie!
Co to jest SEP?
Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) ? polska organizacja pozarządowa integrująca środowisko elektryków polskiego pochodzenia z całego świata. Dzięki otwartej formule członkostwa zrzesza ona zarówno inżynierów, jak i techników, oraz młodych adeptów (uczniów techników i szkół zawodowych) szeroko rozumianej elektryki. SEP zajmuje się głównie działalnością popularyzatorską oraz edukacyjną (szkolenia uprawniające do obsługi urządzeń elektrycznych, w tym uprawnienia do 1 kV). Zajmuje się także oceną zgodności wyrobów elektrycznych niskiego napięcia (od 1933 r.), poprzez Biuro Badawcze ds. Jakości, agendę SEP posiadającą akredytacje krajowe oraz uznania najbardziej prestiżowych organizacji międzynarodowych i europejskich. Prowadzi też szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową występując pod angielską nazwą Association of Polish Electrical Engineers. Należy do krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce oraz do europejskiej organizacji EUREL
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Elektryk%C3%B3w_Polskich