Istnieje dużo rodzajów pomp ciepła, jedne bardziej, drugie mniej wydajne. Montaż jednak wymaga sporego doświadczenia, dlatego należy wynająć firmę, która montuje .
Wiki o wydajności pomp ciepła
Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny w elektrowni szczytowo-pompowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła
Korzyści płynące z wyboru alternatywnych źródeł ogrzewania
Chociaż obecnie rekuperatory i pompy ciepła są stosowane przy montażu instalacji ogrzewniczej w obiektach przemysłowych to jednak od kilku lat zainteresowanie tego rodzaju urządzeniami rośnie także wśród klientów indywidualnych, planujących rozpoczęcie budowy własnego domu. Odzysk ciepła, który umożliwiają te urządzenia z pewnością jest bardzo korzystny, gdy musimy panować nad temperaturą w dużych pomieszczeniach.
Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, tego rodzaju instalacje są również dość często spotykane zwłaszcza w nowym budownictwie. Co prawda, nakłady finansowe, które trzeba przeznaczyć na budowę takiej instalacji są dość znaczne, pomimo to jednak jest to opłacalne z uwagi na długoterminowość inwestycji.
Normy dla nowoczesnego ogrzewania
Przy budowie nowego budynku należy pomyśleć o sposobie jego ogrzewania już na etapie projektu. Pozwoli to uniknąć drogich zmian i unowocześnień dla wybranego rodzaju ogrzewania. Warto również stosować wysokiej jakości materiały budowlane, ponieważ mają z reguły lepsze parametry od tych najtańszych. Co może być kluczowe jeżeli chodzi o zużycie energii przez budynek.
Nowoczesne metody ogrzewania niestety wymagają spełnienia pewnych norm, aby były były wydajne w danym budynku. Przede wszystkim chodzi o jak najmniejsze straty ciepła, ponieważ to przynosi niepotrzebne koszty. Warto rozeznać się w temacie zanim przystąpimy do jakiejkolwiek realizacji.