Podział nieruchomości w Wikipedii
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości
Niby to samo, a jednak...
Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.
Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.
Geodezja ciągle na fali
Zapotrzebowanie na usługi geodezyjne (miernicze) jest cały czas dość duże, dlatego może to być dobry zawód dla jeszcze niezdecydowanego co do swojej kariery młodego człowieka. Dobrym początkiem drogi do zostania geodetą może być technikum o takim profilu, będzie to dobry przedsmak tego co będzie po ukończeniu wszelkich potrzebnych uprawnień i egzaminów.
Zarobki w tej branży są dość dobre, nawet przy pracy w małej firmie. Jednak sporo geodetów otwiera swoje firmy i zatrudnia młodszych stażem pracowników.