Warto skorzystać z porady prawnej. Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego, to zapraszamy
Brak świadomości prawnej
I ty możesz łamać prawo, nawet o tym nie wiedząc. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i nie jest czynnikiem łagodzącym. Bardzo łatwo można się przekonać łamiąc prawo budowlane.
To bardzo ciekawy temat, który wielu Polaków podnosi ciśnienie. W naszym kraju prawo budowlane jest niezwykle restrykcyjne, mnóstwo prac wymaga pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia. Usunąłeś ściankę z karton-gipsu, albo postawiłeś nową? Musisz to zgłosić. Wymieniłeś gniazdka elektryczne na nowe? Musisz to zgłosić. Robisz remont dachu, i okazało się, że konstrukcja wymaga wymiany? Potrzebujesz pozwolenia na budowę. Nieważne, że odsłonięty dach wymaga natychmiastowej naprawy - musisz dostarczyć projekt (zrobiony przez architekta z uprawnieniami, musisz skompletować kilka dokumentów, dostarczyć wszystko do urzędu i czekać na decyzję. A można czekać całkiem długo.
Nic więc dziwnego, że większość remontów w polskich domach to tak naprawdę łamanie prawa. Większość prac wymaga zgłoszenia, a czekać trzeba 30 dni, brak sprzeciwu oznacza zgodę.
Nie każdy prawnik rozwiąże każdy problem
Różne specjalizacje prawników sprawiają, że są bardziej dostosowani do odmiennych problemów, które im przedstawiamy. Z tego też powodu powinniśmy pamiętać o tym przy wybieraniu kancelarii, która będzie nam służyć w najbliższych chwilach pomocą w rozwiązaniu zaistniałej trudności. Prawidłowy wybór to podstawa, przy czym nieraz w jednym miejscu możemy spotkać i radcę prawnego, i adwokata. Sytuację nieco zmienia także przeprowadzona ostatnio reforma kodeksu postępowania karnego. Sprawia ona, że uprawnienia do reprezentowania strony w sądzie zyskała także grupa radcowska, co stanowi dużą nowość. Nie sposób też przewidzieć tego, co wniesie, a więc jej zalet oraz wad jako takiej formy wsparcia.
Póki co trudno powiedzieć coś o skuteczności radców jako obrońców. Pewni jednak możemy być tego, że na przestrzeni kilku lat aplikanci zaczną dodatkowo poszerzać swoje umiejętności właśnie w tym kierunku, co przełoży się na ich podwyższone rezultaty w takich wypadkach.
Prowadzenie sklepu internetowego a prawo
Ochrona danych osobowych - wydaje się, że wszyscy wiemy o co chodzi. Ale czy aby na pewno nie łamiesz tej ustawy? Nie bądź taki pewien. Prowadząc sklep internetowy również podlegasz pod GIODO i musisz chronić dane swoich klientów. Konieczny jest także regulamin i jeszcze parę innych rzeczy. A wydawało ci się, że prowadzenie sklepu internetowego to taka prosta sprawa. Technicznie, owszem - jest to świetnie narzędzie, coraz bardziej dostępniej i coraz tańsze. Ale na twojej drodze do sukcesu biznesowego stoi jeszcze parę problematycznych ustaw. Napisanie regulaminu najlepiej zlecić prawnikowi, wtedy zgodność z prawem będzie na pewno. Warto się skonsultować odnośnie samego procesu sprzedaży i poznać aktualne prawo, żeby uniknąć w przyszłości poważnych problemów.