Zdrowa dieta i białko
Samo białko może i jest ważnym budulcem w naszym organizmie, jednak musimy jeszcze dostarczać innych substancji, aby synteza nowych włókien mięśniowych przebiegała szybko i prawidłowo. Minerały i witaminy regulują wiele procesów w naszym ciele i dlatego ważna jest bogata i urozmaicona dieta.
Samo białko możemy dostarczać w różny sposób. W pokarmie w postaci mięsa, najlepiej czerwonego ( wołowina) ale również i soi, fasoli i przetworów mlecznych (jogurty, kefiry). Jak dodatek i uzupełnienie można stosować suplementy zawierające białka szybko i wolnowchłanialne. Dieta to podstawa zmian.
Odżywki, te dobre i te złe
Na rynku istnieje wiele firm produkujących różne odżywki dla sportowców, jednak nie każda jest godna zaufania, a niektóre firmy w ramach oszczędności zmniejszają jakość swoich produktów. Jednak na szczęście taki firmy bardzo szybko wypadają z rynku przez negatywne opinie klientów.
Co jest ważne w odżywkach? Przede wszystkim wchłanialność i nie ważne czy jest to odżywka białkowa, czy jakieś witaminy, czy spalacze tłuszczu. Ważne jest to ile procent z deklarowanej zawartości wchłonie się do naszego organizmu. Sumarycznie nie warto wiec patrzeć jedynie na skład odżywki, ale na parametry jej wchłanialności.
O żywieniu sportowców w Wikipedii
Wydatek energetyczny dla poszczególnych grup ludności jest różny. W sporcie jest on zwiększony i wykazuje zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami sportowymi. Zależy on również od cyklu treningowego oraz czasu trwania wysiłku fizycznego. Zapotrzebowanie na energię sportowców wielu dyscyplin jest podobne i zbliżone do wielkości 72 kcal/kg m.c. Różni się ono w sportach siłowych i siłowo-szybkościowych, osiągając odpowiednio: 76 i 66 kcal/kg m.c. Sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe często mają trudność w osiągnięciu wysokiego poboru energii. Rozwiązaniem jest spożywanie częstych, skoncentrowanych posiłków. Przybliżony procentowy udział składników pokarmowych w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego u sportowców powinien wynosić: 10-15% dla białek, 20-30% dla tłuszczów i 55-65% dla węglowodanów. Jest on zbliżony do wartości przewidywanych dla ogółu ludności.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywienie_sportowców