Brama - definicja w Wikipedii
Brama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.
Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:
warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach). Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.
w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych.
triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama
Miejsca montażu bram automatycznych
Bramy automatyczne montowane są zwłaszcza przy wjazdach na posesje, ale też przy wjazdach na tereny nowych bloków mieszkalnych i tych budynków użyteczności publicznej, które są zabezpieczane przez osobami postronnymi. Podstawową zaletą bramy automatycznej jest fakt, że zwiększa ona bezpieczeństwo osób mieszkających na terenie danej posesji, a jej obsługa jest bardzo prosta i wygodna.
Wystarczy po prostu wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie zdalnego sterowania, żeby brama automatyczna otworzyła się lub zamknęła. Dlatego wydaje się, że zakładanie takich bram jest bardzo przydatne w przypadku osób, które dużo podróżują i zostawiają dom bez opieki na kilka dni lub wręcz przeciwnie, posiadają małe dzieci, często bawiące się na dworze.
Furtki zakładane przy wejściu na posesje znajdujące się na terenach wiejskich
Posesje znajdujące się na terenach wiejskich bardzo często muszą być zabezpieczane nie tylko przed osobami postronnymi, ale też przez różnymi zwierzętami. Dlatego budowane są wokół nich ogrodzenia, a na teren takich posesji można wejść przez furtkę wejściową. Obsługa takiej furtki jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy podnieść do góry zamieszczony na niej haczyk lub klamkę żeby można było ją otworzyć i zamknąć.
Jednocześnie właściciele starają się montować przy furtkach jakieś zabezpieczenia, dzięki którym osoby postronne nie będą mogły samodzielnie wejść na teren posesji. Podobne furtki montowane są przy ogrodach, dzięki czemu żadne zwierzęta nie mogą wtargnąć do ogrodu i zniszczyć posadzonych w nim upraw.