Pozyskiwanie betonu z Wikipedii
Beton (zwykły) powstaje w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej. Mieszanka betonowa to mieszanina spoiwa (cement), kruszywa, wody i ewentualnych dodatków (do 20% w stosunku do masy spoiwa) i domieszek (do 5% w stosunku do masy spoiwa).
Kruszywa mogą być naturalne: grube (żwir), drobne (piasek o frakcjach do 2 mm) lub sztuczne (np. keramzyt). Dodatki i domieszki poprawiają właściwości mieszanek betonowych i betonów, np. zwiększają urabialność, opóźniają proces wiązania, zwiększają mrozoodporność, wodoszczelność itd.
Nie wolno stosować wody morskiej (zasolonej), mineralnej i zanieczyszczonej (np. ściekowej, rzecznej). Bez wykonywania badań można stosować wodę wodociągową.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Beton
Przywóz kostki brukowej na teren posesji
Układaniem kostki brukowej przed domem mogą zająć się pracownicy firmy odpowiedzialni za jej sprzedaż. Jeżeli nie będą oni posiadali wolnego terminu w dogodnym dla właściciela domu terminie, to wyłożeniem takiej kostki mogą się zająć również zwykli budowlańcy. Oni również będą mogli doradzić właścicielowi posesji, jaka kostka brukowa może być dla niego najlepsza. Samo zamówienie kostki brukowej odbędzie się po dokonaniu dokładnych wymiarów całej posesji i rozmowie przeprowadzonej z jej właścicielem.
Natomiast przywieziona może zostać przez pracowników firmy, w której została zamówiona lub przez wybraną firmę przewozową specjalizującą się w tego typu przewozach. Jednak załatwienie wszystkich spraw związanych z wyłożeniem kostki brukowej przed domem nie będzie na pewno należało do trudnych.
Wikipedia i chodnik
Chodnik (trotuar) ? utwardzony pas terenu służący do poruszania się pieszych, zazwyczaj fragment pobocza drogi. Najczęściej wyłożony jest płytami betonowymi, kostką betonową lub kamiennym brukiem.
Główną funkcją chodników jest zapewnienie bezpiecznej i wygodnej komunikacji pieszym i oddzielenie jej od komunikacji kołowej na drodze. Mogą pełnić funkcje promenady. Ozdobne mozaiki oraz specjalna, mała infrastruktura może przekształcać chodnik w dzieło sztuki.
Obecnie chodniki budowane są w wielu miastach w miarę możliwości i potrzeb łącznie z drogami rowerowymi, oświetlane, a krawężniki na przejściach dla pieszych są obniżone, by umożliwić ruch osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dla dzieci.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chodnik_(droga)