Polskie autobusy
W Polsce pierwsze autobusy budowano w okresie międzywojennym w zakładach Ursus. Były to niewielkie pojazdy na podwoziu lekkiej ciężarówki, nienadające się do obsługi większych miejscowości. Ze względu na ograniczenia importowe, powstające wówczas firmy autobusowe zmuszone były sprowadzać z krajów zachodnich duże podwozia autobusowe (np. Leyland) i budować karoserie we własnym zakresie (powszechnie stosowano wówczas karoserie drewniane z blaszanym poszyciem).
...
Największą polską marką autobusów jest Solaris Bus & Coach, fabryka produkująca nowoczesne autobusy podmiejskie, miejskie i turystyczne, powstała na bazie istniejącej wcześniej montowni firmy Neoplan.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus
Monopol na transport osób?
Polski Bus to najnowocześniejszy przewoźnik międzymiastowy w Polsce. Jako jedni z nielicznych mają w pełni wyposażone, dwupiętrowe autobusy. Oferują bardzo konkurencyjne ceny, co nie podoba się wielu polskim przedsiębiorcom działającym w tej samej branży. Dobrą stroną Polskiego Busa jest możliwość zmawiania miejsca online z dużym wyprzedzeniem, co owocuje dużą obniżką ceny przejazdu.
Jednak czy ta firma nie niszczy polskich przedsiębiorców? Trochę tak, stąd też liczne protesty przewoźników, bojących się o monopol Polskiego Busa i maja trochę racji. Takie ceny są nieosiągalne dla większości małych przewozowych firm.
Bagaż
Często pojawiające się pytanie wśród podróżujących autokarem: co zabrać ze sobą? Z pewnością jakieś jedzenie- chyba, że autokar wyposażony jest w bufet- najlepiej sprawdzi się suche jedzenie, kanapki czy batoniki. Dużo zależy od długości samej podróży.
Może przydać się też zestaw podstawowych środków medycznych: przeciwbólowe, przeciw biegunce. Dobrze jest również zabrać chusteczki higieniczne oraz worek foliowy. Reszta bagażu jest opcjonalna, ale można zabrać coś dla zabicia nudy: telefon, konsolę- czy bardziej tradycyjnie- książkę.