Sposoby prowadzenia psychoterapii osób dorosłych
Zasady prowadzenia psychoterapii osób dorosłych są znane od dawna. Opierają się przede wszystkim na poszanowaniu ich zdania oraz na wpływaniu na zmianę ich zachowania, a nie na wywieraniu na nich presji. Najlepszą metodą psychoterapii osób pełnoletnich jest więc rozmowa kierowana w taki sposób, aby udało się poznać przyczyny ich problemów. Wobec tego dobry specjalista pozwala pacjentom po prostu mówić na temat ich problemów, ale też stale zwraca uwagę na to, aby zadawać odpowiednie pytania i nakierowywać ich na właściwy tok myślenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ przepracowanie pewnych problemów i negatywnych przeżyć powinno prowadzić do radykalnej zmiany postępowania. W przeciwnym razie czas leczenia u psychoterapeuty będzie się stale wydłużać.
Gazety psychoterapeutyczne
Na rynku czasopism znajduje się wiele naukowych zeszytów poruszających kwestie psychoterapeutyczne. Dzieje się tak dlatego, że obecnie psychoterapia uważana jest za taki dział z pogranicza nauki, który wymaga specjalistycznego opracowania. Wobec tego niektóre szkoły psychoterapii wydają także kwartalniki psychoterapeutyczne poruszające szereg różnych kwestii i pozwalające na metodyczne przejście przez wszystkie zagadnienia dotyczące różnych wymiarów ludzkiej psychiki. Natomiast najbardziej ogólne czasopisma psychoterapeutyczne poruszają bardzo różne tematy i mogą być czytane przez wszystkie osoby potrzebujące jakiejś wiedzy na temat zasad prowadzenia psychoterapii lub po prostu konkretnej pomocy.
Wysokiej jakości psychoterapia
Wysokiej jakości psychoterapia cechuje się tym, że potrafi w krótkim okresie czasu wpłynąć na poprawę stanu psychicznego osoby uczestniczącej w sesjach. Prawdziwym sprawdzianem odbytej psychoterapii jest gotowość pacjenta do zmiany jego życia i podejmowania lepszych decyzji życiowych niż wcześniej. Pewna stabilność emocjonalna i pełna chęć do życia oraz zdolność trzeźwej oceny sytuacji powinny być pewnymi wyznacznikami zachowania osoby, która przeszła skuteczną psychoterapię. Ważne jest również to, aby pacjent był w stanie w momencie wybranym przez jego psychoterapeutę zrezygnować z dalszych sesji i nie zwracał się do niego z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jakichś problemów. To będzie świadczyło o jego samodzielności.