Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania geodety?
Większość osób wie, że geodeta zajmuje się wyznaczaniem i pomiarem terenów, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest on niezbędny również do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Jak znaleźć dobrego fachowca? Przede wszystkim sprawdźmy, czy wybrany przez nas specjalista ma odpowiednie uprawnienia uzyskane po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego. Jest to niezwykle ważne, bo tylko dokumenty przygotowane przez uprawnionego geodetę mają moc prawną.
Zdecydowanie lepiej jest też skorzystać z usług geodezyjnych osoby, która doskonale zna teren. Taki specjalista może wiedzieć np. o przyłączach kanalizacyjnych, których nie ma jeszcze na mapach, bo powstały niedawno, czy poprowadzonych samowolnie przez naszą działkę przewodów instalacyjnych.
Encyklopedia, hasło: Geodezja w Polsce
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Projekty prac geodezyjnych przed internet
Zgłaszanie projektów zmian w mapkach, czy nowe mapki kiedyś odbywało się w urzędzie. Teraz jednak w dobie komputeryzacji i informatyzacji zaczęto wdrażać systemy internetowego zgłaszania zmian.
Wygodne i proste rozwiązanie pozwala na szybszy przepływ informacji oraz na łatwe sprawdzenie statusu naszych projektów w systemie, co również ułatwia pracę. Takie rozwiązanie jest wygodne również dla urzędników i interesantów, którzy nie musza już zgłaszać projektów osobiście.