Naprawa dużych awarii w samochodzie
W dużym warsztacie samochodowym wykonywane są wszelkiego rodzaju prace naprawcze przy samochodzie. Do takiego warsztatu samochody są przywożone przede wszystkim przez tych kierowców, którzy uczestniczyli w jakimś wypadku samochodowym, dlatego ich samochody wymagają dokładnego przeglądu nawet, jeżeli pozornie nie widać na nich żadnych uszkodzeń. Duże awarie samochodowe mogą być również spowodowane awarią silnika i systemu napędowego lub hamulcowego, a także posiadaniem wadliwych części w samochodzie. Wszystkie te problemy mogą być szybko rozwiązane dzięki temu, że w warsztacie zatrudnionych jest kilku mechaników, a każdy z nich jest specjalistą w zakresie innej dziedziny związanej z motoryzacją.
Definicja cewki zapłonowej
Cewka zapłonowa ? transformator impulsowy (właściwie: induktor) w bateryjnym układzie zapłonowym silników spalinowych. Uzwojenie pierwotne transformatora zawiera kilkadziesiąt zwojów, a uzwojenie wtórne kilka tysięcy zwojów. Obwód uzwojenia pierwotnego jest cyklicznie w odpowiednich momentach pracy silnika przerywany przez przerywacz mechaniczny lub elektroniczny. Rozłączenie uzwojenia pierwotnego powoduje skok napięcia na uzwojeniu wtórnym i wygenerowanie pojedynczego impulsu napięciowego, dającego iskrę na świecy zapłonowej. Silniki o takim systemie zapłonu nazywane są silnikami o zapłonie iskrowym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cewka_zap%C5%82onowa
Warto wiedzieć
Aparat zapłonowy - urządzenie, którego głównym zadaniem jest podłączanie ("rozdzielanie" stąd zamienna nazwa "rozdzielacz") prądu elektrycznego wysokiego napięcia, który jest wytwarzany w tzw. cewce wysokiego napięcia, do świec poszczególnych cylindrów w silnikach spalinowych.
Typowo jest zrealizowany technicznie przez mechaniczny przełącznik obrotowy wysokiego napięcia, napędzany na ogół od wału silnika lub elementów układu rozrządu. Użycie dość skomplikowanego mechanicznie i elektrycznie rozwiązania z aparatem - rozdzielaczem jest podyktowane uproszczeniem pozostałej części układu. Nawet dla wielocylindrowego układu świec może być użyta jedna cewka zapłonowa z jednym przerywaczem, kolejno podłączana do poszczególnych cylindrów. Wypieranie przerywaczy mechanicznych przez układy elektroniczne i postęp w technologii cewek zapłonowych spowodował, że aparaty zapłonowe są często zastępowane zespołami cewek wysokiego napięcia (np. każdy cylinder ma własną cewkę, cewki są wyzwalane parami lub indywidualnie, itp.). Upraszcza to układy mechaniczne i przy odpowiedniej jakości komponentów elektrycznych i elektronicznych, zwiększa niezawodność układu zapłonowego (brak ruchomych, stykowych i ślizgowych połączeń elektrycznych wysokiego napięcia).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_zap%C5%82onowy