To nie jest lanie wody!

przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku bu

To nie jest lanie wody! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Dom energooszczędny - trochę teorii

Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).

Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.

Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).

Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny


Kwestia ekologii

Obecnie sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to także sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeżeli przejmujemy się ekologią, powinniśmy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są środki piorące. Zawierają między innymi fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Woda z plastikowej butelki, czy z kranu?

Pierwszy mit - woda z kranu nie nadaje się do spożywania. Oczywiście, że się nadaje - MUSI spełniać określone kryteria i normy, woda z kranu JEST WODĄ PITNĄ. A co bardziej interesujące - często posiada lepszy skład (więcej minerałów) niż woda z butelki. Faktem jest, że to zależy od regionu naszego kraju, dlatego trzeba sprawdzić skład naszej wody z krany i zrezygnować z kupowania tej w butelkach.

Drugi mit - woda mineralna to każda woda w butelce. NIESTETY NIE. Większość wody butelkowanej ma bardzo małą ilość minerałów, są to tzw. wody źródlane. Popatrz wyżej - czasami woda z kranu ma lepszy skład. Woda mineralna zaczyna się od ok. 800 mg minerałów na litr. Warto sprawdzać etykiety.



© 2019 http://www.londonpub.wloclawek.pl/