O koronie zębowej i protetycznej w Wiki
Korona (błędnie potocznie zwana koronką) ? stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_protetyczna
Dlaczego dzieci nie lubią dentystów?
Dzieci nie za bardzo lubią chodzić na wizyty do stomatologa, a często rodzice próbując oszczędzić dziecku strachu, przekonują, że nie będzie bolało. Problem pojawia się jak lekko zaboli, dziecko może dostać ataku paniki i histerii, bo przecież miało nie boleć.
Dlatego wiele gabinetów stara się przekonywać dzieci miłym wystrojem i przyjaznym nastawienie, że wizyta u nich nie jest rzeczą, której należy się bać. Jest to dobre podejście, bo nieleczone zęby w młodym wieku mogą zaowocować w poważne problemy z dorosłości. A strach przed dentystą zostanie na długo.
Leczenie kanałowe, dlaczego wykonuje się zdjęcia RTG?
Poprawne wykonanie leczenia kanałowego wymaga wykonania zdjęcia RTG leczonego zęba. Bez dokładnego obrazu tego, co dzieje się w środku kanałów zębowych lekarz stomatologii nie może stwierdzić, czy poprawnie wypełnił wszystkie kanały.
Czasem zdarza się, że przy wielu wypełnianych kanałach zdjęcie wykonuje się kilkukrotnie i tylko w ten sposób można wykonać taki zabieg endodoncji w 100% poprawnie. W prywatnych klinikach dentystycznych jest to coraz częściej stosowana metoda, w przychodniach publicznych jeszcze nie zawsze sprawdza siew ten sposób wypełnienie kanału.