Opinie warsztatowe
Przy wyborze warsztatu można zdać się na kilka źródeł informacji, jedne są rzetelne inne mniej, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia, aby znaleźć dobry i rzetelny warsztat samochodowy. Pierwszą opcją jest polecenie przez rodzinę, znajomych, czy przyjaciół. Takie rekomendacje to dobre źródło informacji, ale zazwyczaj jest to jedna opinia, a akurat w tym przypadku może naprawa była mało skomplikowana, albo akurat mechanik zrobił to jak należy. Dlatego trochę lepszym źródłem wydają się być opinie w Internecie na różnych portalach informacyjnych lub w mediach społecznościowych.
Mając już jakieś rozeznanie w lokalnym tynku mechaników, warto się przejechać do kilku i porozmawiać o cenach interesującej nas naprawy i przy okazji obejrzeć sam warsztat. Jeżeli jest w miarę czysty i zadbany, a na parkingu jest sporo klientów. To dodając do tego opinie i renomę można spokojnie stwierdzić, ze jest to dobry warsztat.
Naprawy warsztatowe- nieuczciwość mechaników
Prawie każdy właściciel pojazdu mechanicznego był kiedyś w warsztacie, nie ważne czy z dużą czy małą usterką. Wydaje się, że największy problem jest ze starymi autami, jak miałem np. ja. Posiadałem starego Fiata UNO, którego naprawy pochłonęły łącznie trzykrotność wartości tego auta, a i tak jeszcze dużo trzeba by w niego zainwestować. Rozrząd, skrzynia biegów, silnik, w sumie każda ruchoma i nieruchoma część auta była do wymiany lub naprawy.
Sporo warsztatów później stwierdziłem, że przy takim obrocie spraw zbankrutuję zanim doprowadzę to auto to ładu. Sporo warsztatów, twierdząc, że dokonało naprawy, nawet nie kiwnęli palcem. Inni wymieniali stare części na jeszcze starsze i używane komponenty, przez które auto działało jeszcze gorzej niż przed naprawą. Ogólnie tragedia na czerech kołach. Auto ostatecznie wylądowało na złomie.
Krótko o skrzyni biegów
Skrzynia biegów ? mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, a przez to służący do efektywnego przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do napędu maszyny roboczej lub pojazdu. Przełożeniem nazywa się stosunek prędkości obrotowej na wale wejściowym, do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Zmiana przełożenia jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynia biegów łączona jest z silnikiem za pomocą sprzęgła. Biegiem w skrzyni biegów nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzynia_biegów