Czemu służą geodezyjne pomiary
Kontrole geodezyjne są potrzebne, a wręcz niezbędne. Mają oni dostęp do mapek oraz szczegółowych planów każdego terenu miasta. Wyznaczają przebieg działek oraz sprawdzają poprawność realizacji projektów. Bez nich każda budowa byłaby 'na oko' a samowole w postaci przenoszenia granic działek byłyby codziennością.
Dobry geodeta to dokładny geodeta, a to bardzo ważna cecha w tym zawodzie- konieczna wręcz. Geodeta musi również lubić matematykę oraz liczenie, ponieważ w tym zwodzie jest tego naprawdę dużo.
Przyszły geodeta i jest szkoła
Geodezja to trudny i wymagający zawód, to wręcz praca dla ludzi z pasją oraz matematycznym umysłem. Już na poziomie technikum, gdzie sporo geodetów rozpoczyna swoja przygodę w tej karierze, są wprowadzone pojęcia z matematyki wyższej. Również od pierwszych miesięcy nauki są przyzwyczajani do maksymalnej dokładności oraz ciężkich projektów.
Podstawowe wyposażenie to dobra linijka, cyrkiel oraz rapidograf różnych grubości. Trudność wykonywania takich szkolnych projektów jest wręcz porównywalna do tych, które wykonują profesjonalni i wykształceni geodeci. Wykształcenie w tym zawodzie wcale nie należy do prostych.
Co to inwentaryzacja powykonawcza
Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza