Skóra, ale syntetyczna
Skaj (skay, derma, dermatoid, eko-skóra, skóra ekologiczna, sztuczna skóra) - materiał będący imitacją skóry naturalnej. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć taką fakturę by przypominała np. skórę zwierzęcą. Skaj stosuje się w pokryciach tapicerskich, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do prawdziwej skóry, również do wyrobu galanterii, ubrań, okładek książek. Skaj jest nieprzemakalny, co sprawia, że w niektórych zastosowaniach ma przewagę nad skórą naturalną, z drugiej strony zupełnie nie przepuszcza powietrza, co jest wadą np. w siedzeniach samochodowych (powodują silne pocenie).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skaj
Czyszczenie mebli ze skóry
Każdy lubi po ciężkim dniu pracy usiąść w wygodnym fotelu lub rozłożyć nogi na kanapie. Jednak kiedy nasze meble wypoczynkowe są skórzane to trzeba o nie odpowiednio zadbać, abyśmy mogli cieszyć się ich dobrym wyglądem przez długie lata. Skóra na meblach wymaga stosowania odpowiednich środków czyszczących i pielęgnujących, aby zachowała sprężystość i była bardziej odporna na tarcie, temperaturę i zabrudzenia.
Przede wszystkim skórzane meble i odzież trzeba regularnie czyścić przy pomocy łagodnych środków myjących i delikatnej gąbki. Najlepsze ponoć jest szare mydło oraz ciepłą woda. Do tego ściereczka z mikrofibry i można przystąpić do czyszczenia. Należy pamiętać, aby nie szorować zbyt mocno, a po zakończonym czyszczeniu zabezpieczyć mebel specjalnym preparatem.
Lico skóry w garbarstwie
Lico ? górna, najbardziej zewnętrzna część skóry właściwej nosząca nazwę błony licowej, którą w garbarstwie określa się nazwą lica skóry.
W skórze właściwej można rozróżnić dwie zasadnicze warstwy ? warstwę termostatyczną (papilarną) i warstwę siatkową (retykularną). Warstwa termostatyczna, która jest istotna w tym artykule, stanowi górną, leżącą bezpośrednio pod naskórkiem warstwę skóry właściwej. Warstwa ta składa się ze stosunkowo cienkich włókien kolagenowych, wytwarzających gęstą i delikatną siatkę przestrzenną. Im bliżej górnych części warstwy termostatycznej i sąsiedztwa naskórka, tym mniejsza jest grubość włókien i tym delikatniejsza, bardziej zwarta i płaska jest siatka włóknista.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lico_(skóra)