Zleceniodawcy wyceny nieruchomości
Fachowa wycena nieruchomości może być wykonywana przez rzeczoznawców i specjalistów z zakresu geodezji. Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości. Natomiast zleceniodawcami wyceny nieruchomości są osoby sprzedające posiadane przez siebie nieruchomości oraz osoby zastanawiające się nad dokonaniem zakupu nowego domu czy działki budowlanej. Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych. Dzięki otrzymanej wycenie wspomniane ośrodki mogą ustalić ceny sprzedaży posiadanych przez siebie gruntów lub zaproponować osobom proszonym o opuszczenie swoich domów odpowiednie odszkodowanie.
Co to jest wartość katastralna?
Pojęcie wartości katastralnej w Polsce definiuje ustawa o gospodarce nieruchomościami. W myśl jej zapisów, wartość katastralną nieruchomości stanowi wartość ustalona okresowo w procesie powszechnej taksacji nieruchomości. Celem jej określania jest ustalenie podstawy opodatkowania nieruchomości, albo przy określaniu wartości nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, albo przy wykonywaniu czynności urzędowych, do których wykonania niezbędne jest określenie wartości nieruchomości.
Podstawą ustalenia wartości katastralnej nieruchomości jest oszacowanie przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości (nieruchomość gruntowa, nieruchomość budynkowa, nieruchomość lokalowa) na obszarze danej gminy, Podstawą ustalenia wartości katastralnej poszczególnych (właściwych) nieruchomości są mapy i tabele taksacyjne tworzone przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatów). Jej ustalenie obejmuje całe nieruchomości lub ich części, jeżeli zostały wyodrębnione jako przedmioty opodatkowania w przepisach o podatku od nieruchomości, w rozbiciu na wartość katastralną gruntu oraz wartość katastralną jego części składowych. Jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze kilku gmin, jej wartość katastralną ustala się odrębnie dla każdej części nieruchomości położonej w każdej z tych gmin. Wartość katastralna powinna uwzględniać różnice, jakie występują między poszczególnymi nieruchomościami, oraz zbliżenie do wartości rynkowej możliwe do uzyskania przy zastosowaniu zasad przyjętych dla masowej wyceny. Może być aktualizowana na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego oraz innej osoby, na której ciąży obowiązek podatkowy, a także z urzędu, na podstawie indywidualnego oszacowania nieruchomości.
Wartość katastralna nieruchomości w Polsce nie jest jeszcze ustalana, ponieważ będzie dotyczyć przyszłego procesu powszechnej taksacji nieruchomości (nie jest jeszcze rozpoczęty1, termin rozpoczęcia i zakończenia powszechnej taksacji nieruchomości określi odrębna ustawa). Po wdrożeniu funkcjonalności i mechanizmów ZSIN, wartość katastralna zawarta będzie w katastrze nieruchomości, do czasu jego przekształcenia w ewidencji gruntów i budynków2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_katastralna_nieruchomo%C5%9Bci
Prywatna wycena nieruchomości
Każda osoba zainteresowana nabyciem domu chciałaby dokonać jego zakupu po rozsądnej cenie. Wprawdzie każdy ma świadomość tego, że kupno domu musi trochę kosztować, ale nikt nie chciałby przepłacać za kupowaną przez siebie nieruchomość. Dlatego bardzo często zamawiana jest obecnie wycena nieruchomości. Warto pamiętać, że wykonanie takiej wyceny może być zamawiane zarówno przez osoby oferujące możliwość sprzedaży swojej nieruchomości, jak i przez osoby zainteresowane nabyciem nowego domu. Mogą one wykonywać taką wycenę prywatnie, jeżeli tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ich ustalenia mogą być także potwierdzane przez niezależnych rzeczoznawców. Prowadzą oni własną działalność gospodarczą i zamieszczają informacje o swoich usługach w gazetach codziennych.