Czym jest w prawie najem lokalu?
Najem lokalu ? umowa, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie go w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy na swój koszt. Najemca ma obowiązek płacenia czynszu, który może być ustalony w pieniądzach lub innych świadczeniach, a także używania rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowania nad nią pieczy. Stosunek najmu wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został oznaczony, umowa wygasa na skutek wypowiedzenia jednej ze stron.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Najem_lokalu
Czym jest wycena nieruchomości
Wycena nieruchomości oznacza po prostu ustalenie wartości nieruchomości, co pozwala na jej sprzedanie lub dokonanie jej zakupu po jak najbardziej korzystnej cenie. Do podstawowej zasady wyceny nieruchomości należy wzięcie pod uwagę jej wielkości, położenia i stanu gruntu, na jakim stoi dom lub gruntu, na jakim taki dom na zostać postawiony. Pod uwagę można także wziąć fakt, w jak atrakcyjnej lokalizacji znajduje się nieruchomość poddawana wycenie, co może dawać prawo jej właścicielowi do podniesienia ceny sprzedaży. Przeprowadzaniem wyceny nieruchomości mogą zająć się pracownicy urzędów państwowych lub osoby prowadzące prywatną działalność gospodarczą polegającą na wycenie nieruchomości i udzielaniu pomocy w jej sprzedaży.
Czym jest nieruchomość lokalowa?
Nieruchomość lokalowa (lokal wyodrębniony) ? nieruchomość, która została wyodrębniona z nieruchomości macierzystej (gruntowej lub budynkowej), w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu.
Możliwość wydzielenia nieruchomości lokalowej konstytuuje kodeks cywilny w art. 46 § 1 kc, który mówi, iż nieruchomością może być także m. in. część budynku, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku takimi przepisami szczególnymi jest ustawa o własności lokali. W art. 2 ust. 1 uwl ustawodawca zdecydował, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu. Oznacza to, iż lokal musi spełniać odpowiednie wymogi samodzielności, potwierdzone przez odpowiedni organ administracji publicznej (starostę) zaświadczeniem o samodzielności lokalu (art. 2 ust. 3 uwl).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieruchomo%C5%9B%C4%87_lokalowa