Cytat z Wikipedii na temat chorób demielinizacyjnych
Choroby demielinizacyjne ? wszelkie choroby układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Utrudnia to przewodzeniu sygnałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte.
Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielinizacyjne są spowodowane przez czynniki genetyczne, inne przez czynniki zakaźne, reakcje autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych etiologia nie jest znana.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_demielinizacyjne
Epidemiologia choroby Devica z Wikipedii
Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety.
W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica
Choroby rzadko spotykane
Istnieje wiele różnych chorób rzadkich. Trzeba przyznać, że chociaż występują one nieraz niezwykle rzadko, potrafią być szczególnie dokuczliwe na cierpiących z ich powodu pacjentów. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że w przypadku wielu schorzeń przewlekłych i rzadko występujących nie tak łatwo jest zdiagnozować konkretny rodzaj choroby.
Choroby takie, jak choroba Devica to dość sporadycznie występujące przypadki i dlatego też wiedza na ten temat jest bardzo ogólnikowa, także wśród niektórych lekarzy. Co więcej, w przypadku wielu rzadkich schorzeń występują problemy z leczeniem pacjenta, ponieważ wiele chorób tego typu nie zostało jeszcze dokładnie zbadanych i nie wynaleziono jeszcze najlepszych lekarstw dla takich pacjentów.