Narzędzia do spawania

to spoiny powstające pomiędzy ścianką elementu tworzącą jego grubość a drugim z łączonych elementów. Jeżeli obejmują one całą grubość elementu to nazywamy je spoinami z pełnym przetopem. Natomiast gdy spoina nie obejmuje całej gr

Narzędzia do spawania Spawarki i akcesoria do nich - to jest to czego szukasz? Dobrze trafiłeś, zapraszamy:

Typy połączeń spawanych

Encyklopedycznie o rodzajach spoin, dzięki Wikipedii:

spoiny czołowe ? są to spoiny powstające pomiędzy ścianką elementu tworzącą jego grubość a drugim z łączonych elementów. Jeżeli obejmują one całą grubość elementu to nazywamy je spoinami z pełnym przetopem. Natomiast gdy spoina nie obejmuje całej grubości elementu, wówczas mówimy o spoinach z tzw. niepełnym lub częściowym przetopie. Występują w złączach doczołowych i kątowych.

spoiny pachwinowe ? wykonane są w rowku utworzanym przez nieukosowanie ścianki elementów łączonych. Występują w złączach kątowych i przylgowych.

spoiny brzeżne ? brzegi blachy przygotowuje się przez podgięcie. Spawanie odbywa się w zasadzie bez dodania spoiwa. Maksymalna grubość blach stosowana przy tego typu złączach to 3mm. Występują w złączach doczołowych i przylgowych (odmiana złącza kątowego).

spoiny otworowe ? polegają na wypełnieniu spoiwem otworu okrągłego lub podłużnego, wykonanego w jednej z blach złącza. Występują w złączach zakładkowych.

spoiny punktowe ? powstają poprzez przetopienie jednej z blach i wtopieniem się w blachę znajdującą się pod nią. Występują w złączach zakładkowych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane


Wykładziny - łączenie spawaniem

Wielu z nas, spawanie kojarzy się wyłącznie z łączeniem ze sobą dwóch kawałków metali. Jednak nie zamyka to tematu - Na gorąco, używając nieco innych narzędzi, można łączyć też wykładziny.

Chodzi oczywiście o takie, wykonane ze sztucznych materiałów. Inne oczywiście by się spaliły, te jednak się nadtapiają i łączą ze sobą. Często przy użyciu dodatkowego spoiwa, też aktywującego się w wysokich temperaturach.

Połączone tak wykładziny są niezwykle trwałe i odporne na rozerwania "po szwie", jakby można było rzec. Materiał zachowuje swoją wytrzymałość na całej powierzchni, ponieważ jest ze sobą "zespawany". No i, co najważniejsze, takie połączenie wygląda bardzo estetycznie.


Ocena jakości spawania - Wikipedia

Zaufana Wikipedia przedkłada nam nieco informacji odnośnie sprawdzania jakości spawu:

Najczęściej stosowanym kryterium oceny jakości połączeń spawanych jest wytrzymałość spoiny i materiału wokół niej. Główne czynniki wpływające na jakość połączenia to metoda spawania, ilość i koncentracja dostarczanej energii, łączone materiały, materiał elektrody lub topnika, geometria i projekt połączenia, związki między wyżej wymienionymi czynnikami. Przy sprawdzaniu jakości spawów metodami niszczącymi i nieniszczącymi, brane są pod uwagę również następujące czynniki: widoczne defekty spoiny, akceptowalny poziom naprężeń rezydualnych i zniekształceń, właściwości strefy wpływu ciepła. Przepisy i normy odnośnie spawalnictwa określają szczegółowe wytyczne dla spawacza i osoby oceniającej jakość połączenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane



© 2019 http://www.londonpub.wloclawek.pl/