Metodyka przy rehabilitacji
Poważny uraz wcale nie musi się wiązać z utratą zdrowia na stałe. Dobrze przeprowadzony proces leczenia i rehabilitacji zagwarantuje nam bezproblemowy powrót do pełnej sprawności. Po pierwsze trzeba poczekać, aż nasze złamanie, czy inny uraz się wyleczy. Po tym czasie można przejść powoli do rehabilitacji, która może przybierać różne formy, zależnie od stopnia skomplikowania urazu.
Rehabilitacja to pojecie dość szerokie, a zabiegi wykonywane w ramach niej, przybierają różne formy. Powolne poruszanie złamaną kończyną to najprostsza metoda rehabilitacji i czasami faktycznie wystarcza, jednak przy bardziej skomplikowanych urazach możemy potrzebować czegoś więcej. Wirówki wodne, taping, ćwiczenia z taśmą rehabilitacyjną czy nawet masaże lecznicze. Te wszystkie zabiegi wykonane przez profesjonalnego fizjoterapeutę przyspieszą i ułatwią dobrego do pełnego zdrowia.
Złamanie i pomoc lekarska
Poważny uraz może się zdarzyć każdemu i w każdym wieku. Wypadek na lekcji w szkole, wypadek komunikacyjny czy podczas prac wokół domu. Jeżeli taki wypadek miał miejsce i jesteś jego świadkiem natychmiast zadzwoń po pomoc, pamiętaj najpierw zadzwoń po karetkę.
Czas rekonwalescencji po złamaniach i skręceniach w dużej mierze zależy od indywidualnych zdolności do regeneracji danego organizmu. A pełny powrót do zdrowia to wypadkowa wielu czynników oraz stanu i rodzaju złamania. Odpowiednia pomoc i proces leczenia może znacznie skrócić czas leczenia i ułatwić powrót do zdrowia. Więc dobra pomoc lekarska jest chyba najważniejszym procesem w leczeniu złamań i urazów.
Opis stawu kolanowego
Staw kolanowy (łac. articulatio genus) ? największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu (z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi ? więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.
Staw kolanowy jest narażony na przeciążenia związane z potężną siłą mięśnia czworogłowego uda (ciąg na rzepkę max. 300 kg). Ponadto jest drugim najbardziej obciążanym stawem człowieka (po stawie skokowym.)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_kolanowy