Kwestia miernictwa w Wikipedii
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
Miernictwo a geodezja
Geodezja niższa, czyli inaczej miernictwo zajmuje się tym co na ogół uważamy ogólnie za geodezję. Wszelkie pomiary na małych terenach, bez uwzględnienia kulistości i kształtu Ziemi jest uważane właśnie za geodezję niższą. To właśnie mierniczy najczęściej wykonują wszelkie mapki i pomiary pod inwestycje budowlane, jak również pod budowę dróg, autostrad itd.
Do zadań mierniczego należy np. wytyczenia terenu pod budowlę zgodnie z projektem, pomiary po wykonawcze i w trakcie budowy oraz inwentaryzację budynków. Geodeci (mierniczy) zajmują się też podziałem nieruchomości oraz aktualizowaniem mapek sytuacyjno-wysokościowych.
Wikipedia o służbie geodezyjnej
Służba Geodezyjna i Kartograficzna w Polsce ? zdefiniowana jest w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Centralnym organem administracji rządowej w sprawach geodezji i kartografii jest Główny Geodeta Kraju, który wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Od 2015 roku nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa1, który jest organem naczelnym w sprawach geodezji i kartografii. Służba Geodezyjna i Kartograficzna składa się z dwóch pionów: organów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz organów administracji geodezyjnej2.
Funkcje nadzoru geodezyjnego i kartograficznego pełnią organy administracji rządowej, natomiast funkcje administracji geodezyjnej i kartograficznej ? organy samorządu terytorialnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_Geodezyjna_i_Kartograficzna